Gaz-Pol-Stal

 
powrót do menu WARSZTAT powrót do menu SPRZEDAŻ

Warsztat - INSTALACJA GAZOWA - jak mądrze wybrać...

Decydując się na założenie do samochodu instalacji gazowej, przede wszystkim mamy na myśli oszczędności płynące z różnicy cen benzyny i gazu LPG. Szukając najlepszej oferty, pierwszym i jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest cena montażu i tutaj zaczynają się pułapki, ponieważ instalacja instalacji nierówna, a zły wybór może nam skutecznie zepsuć radość z nowej inwestycji lub nawet skutecznie zniechęcić do instalacji gazowej, wyrabiając opinię czegoś "gorszego" w samochodzie. Trudno o bardziej błędną ocenę, gdyż samochód na dobrze dobranej i zestrojonej instalacji zachowuje się tak samo jak podczas zasilania benzyną, jest tylko tańszy w eksploatacji i bardziej ekologiczny. Nie dajmy sobie wmówić, że szarpanie, dławienie czy gaśnięcie silnika z instalacją gazową jest normalne, bo nie jest i nie powinno mieć miejsca.
 

Najczęstsze "grzechy" warsztatów montujących

Trudno jest generalizować i zarzucać wszystkim brak rzetelności, jednak wzrost popularności instalacji gazowych w samochodach spowodował, że obok doświadczonych i rzetelnych punktów montażu pojawiły się warsztaty, dla których montaż instalacji jest poszerzeniem i tak już szerokiej gamy usług bez odpowiedniego przygotowania i doświadczenia lub co gorsza tylko sposobem na szybki zysk.
 
Pierwszym z trzech podstawowych błędów popełnianych przez warsztaty jest zły dobór podzespołów. Warsztaty kupując zestawy tzw. "kitowe" czyli bazujące na najpopularniejszych i często najtańszych komponentach usiłują montować je do każdego samochodu, niezależnie od tego, czy zestaw odpowiada wymaganiom silnika. Czy jest to działanie świadome czy też nie, nie zmienia faktu, że źle dobrane komponenty uniemożliwią poprawna pracę silnika.

Drugim z częściej występujących mankamentów są błędy popełnione przy montażu instalacji. Tutaj największą rolę odgrywa doświadczenie montażystów, nie można jednak też bagatelizować chęci pójścia na "łatwiznę" występującą najczęściej u tych robiących tanio i szybko. Szczegóły umiejscowienia podzespołów takich jak listwa wtryskiwaczy, reduktor lub np. rozwiercenie kolektora ssącego, odgrywają bardzo dużą rolę podczas późniejszej regulacji układu. Nie wspominając już o estetyce wykonania, która może nie ma bezpośredniego wpływu na działanie, ale na pewno stanowi o jakości wykonanej usługi.
 
Ostatnimi na liście, są błędy popełnione podczas regulacji (strojenia) układu gazowego. Większość ze stosowanych elektronicznych układów sterujących posiada funkcję tzw. autokalibracji, wykonywanej na postoju, nie może ona jednak stanowić ostatecznej regulacji, gdyż ta czynność nie pozwoli sprawdzić poprawności działania instalacji, można tego dokonać jedynie w warunkach drogowych lub korzystając z hamowni. To wtedy ujawniają się te niedogodności, dla których konieczne są stosowne korekty ustawień, aby móc  klientowi wydać samochód optymalnie zestrojony. Montażystów twierdzących, że są w stanie bez wyjechania samochodem z warsztatu precyzyjnie go zestroić powinno się nazywać raczej czarodziejami lub jasnowidzami i stawiać w jednym szeregu ze znanym z telewizji Anatolijem Kaszpirowskim.
 

Cechy dobrej instalacji

Podstawową cechą dobrej instalacji jest brak wyczuwalnych różnic w działaniu pomiędzy zasilaniem benzyną a gazem LPG, o ile oczywiście samochód nie ma usterek nie związanych z instalacją gazową. Do osiągnięcia takiego stanu rzeczy konieczne jest spełnienie trzech warunków, ściśle związanych z w/w błędami. Po pierwsze podzespoły instalacji powinny być dobierane indywidualnie do każdego samochodu, po drugie konieczny jest odpowiedni montaż podzespołów, poparty dbałością o szczegóły. Po trzecie nieodzowne jest doświadczenie montażysty pozwalające na precyzyjną regulację układu w warunkach drogowych.

Dlaczego warto wybrać naszą ofertę ?

 Montując instalację w naszym serwisie masz pewność stosowania się do każdej z trzech cech dobrej instalacji. Przy warsztacie działa hurtownia, której bliskość umożliwia nam stały dostęp do szerokiej gamy podzespołów, pozwalający na optymalne dobranie zestawu włączając w to indywidualne życzenia klienta. Zatrudniamy montażystów z wieloletnim doświadczeniem w branży, zajmujemy się tylko instalacjami gazowymi, ukierunkowując swoje działanie na dalsze doskonalenie się w tej wąskiej specjalizacji. W pracy stawiamy na rzetelność, dokładność i dbałość o szczegóły. W oparciu o wiedzę i doświadczenie służymy radą przy wyborze układu.